Vyrostou nám nové hvězdy? Děti besedovaly se Šmicrem a spol.

(16.10.2017) Také úvod školního roku si žáci prvních a druhých tříd vybraných pražských škol okořenili zajímavým setkáním s fotbalovými osobnostmi, s nimiž debatovali o všem, co je zajímá. Navíc si zkusili pestrý trénink pod dohledem mládežnických trenérů, kteří se jim věnovali v rámci projektu Pražského fotbalového svazu „Fotbalové besedy“. Kdo všechno si přišel s dětmi popovídat

Fotbalové besedy jsou populární a již tradiční akcí Pražského fotbalového svazu, který má stále snahu rozšiřovat mládežnickou členskou základnu tohoto sportu na území Prahy. V září a říjnu se proto trénovalo a besedovalo na ZŠ Běchovice, ZŠ Ke Kateřinkám, ZŠ Bronzová a ZŠ Špitálská, kam dorazily vskutku vzácné fotbalové návštěvy.

Žákům prvních dvou ročníků přišli předat část svých zkušeností a nabídnout svůj pohled na fotbal někdejší úspěšný reprezentant Radek Bejbl, legendární brankář Martin Vaniak, současný kouč Bohemians Martin Hašek či vyhlášený magnet na úspěch – vítěz Ligy mistrů i Poháru UEFA (dnes Evropské ligy) Vladimír Šmicer. Všechny besedy navíc moderoval Honza Weber, mistr světa ve Freestyle fotbalu. „Jsem rád, že jsem byl pozván. Hráči, kteří něco dokázali a mají známé jméno, mohou tímto způsobem fotbalu pomoci,“ zhodnotil za všechny Vaniak.

Nedílnou součástí každé z besed byl také fotbalový trénink pod dohledem zkušených mládežnických koučů, kteří dětem ukázali všeobecná průpravná a koordinační cvičení zaměřená na fotbal. Tyto cvičební prvky lze navíc vhodně implementovat také do hodin tělesné výchovy, což nejvíce ocenili sami pedagogové.

„Besedu hodnotím jako velký přínos, především v ukázce fotbalové hodiny školní tělovýchovy. Pro paní učitelky je toto velmi zajímavé. Naučí se novým hrám a metodám přímo od fotbalových trenérů. Debata s osobností pak byla pro děti i kolegyně hlavně ukázkou toho, že i taková hvězda, jakou je Vláďa Šmicer, je kluk z masa a kosti a nemá manýry superhvězdy, kterou díky svým úspěchům opravdu je. Díky jeho příběhům si děti odnesly cenné rady a doporučeni nejen do fotbalového života,“
ocenil učitel ZŠ Špitálská Vojtěch Černý.

„Fotbalovými besedami chceme nejen přitáhnout pozornost dětí k fotbalu, ale také pedagogickým pracovníkům ukázat, jak mohou v podmínkách dané školy v hodinách tělesné výchovy připravit dětem sportovní program,“ doplnil ho Jan Gruber, marketingový manažer Pražského fotbalového svazu. „Další možností, jak se při práci s dětmi rozvíjet je online kurz Fotbalové asociace, díky kterému lze získat tzv.
Grassroots Leader certifikát. Kurz je určen nejen učitelům, ale také rodičům, začínajícím trenérům a široké veřejnosti,“ uvedl Gruber.

Teprve následující týdny ukážou, jak se návštěvy škol promítnou v nárůstu členské základny. Každý z účastníků obdržel kromě drobných dárečků letáček s kontakty na kluby z nejbližšího okolí dané základní školy. PFS proto věří, že si děti fotbal díky fotbalovým dopoledním našel nové obdivovatele, a že se řady pražské fotbalové mládeže opět o několik desítek fotbalových nadějí rozrostou.

 

Fotbalové besedy jsou jako projekt mládeže PFS podporovány Magistrátem hl. m. Prahy, který akci podpořil v rámci svých programů podpory sportu v Praze. Bez této pomoci by podobné akce nemohly fungovat a za to patří MHMP velký dík. 

Fotogalerie z jednotlivých besed na podzim 2017:

ZŠ Běchovice

ZŠ Ke Kateřinkám

ZŠ Bronzová

ZŠ Špitálská