Vladimír Šmicer

VLADIMÍR ŠMICER: LÁSKA KE SPORTU SE NAUČIT NEDÁ. DÍTĚ SI SPORT NAJDE

Vladimír Šmicer je bývalý český fotbalový záložník, který nedávno působil jako manažer české fotbalové reprezentace. Společně s Milanem Barošem se stal v roce 2005 prvním českým vítězem prestižní Ligy mistrů. V roce 2008 zvítězil v české anketě Fotbalista roku v kategorii Osobnost ligy.

S profesionálním fotbalem začínal v roce 1992 v pražské Slavii, odkud přestoupil po úspěchu na Mistrovství Evropy 1996 do francouzského klubu RC Lens. V roce 1999 si ho trenér Gérard Houllier vybral do Liverpoolu, ve kterém odehrál 6 sezón. Ve svém posledním zápase za Liverpool ve finále Ligy mistrů 2004/05, v němž po prvním poločase Reds prohrávali s AC Milan už 0:3, přišel o přestávce na hřiště a gólem na 2:3 a proměněnou penaltou v penaltovém rozstřelu se podílel na obratu a vítězství svého klubu. Je tak jedním z mála Čechů, kteří tuto soutěž vyhráli a jediným českým střelcem ve finále Ligy mistrů. V létě téhož roku si ho do svých řad vybral francouzský klub Girondins Bordeaux. V červenci roku 2007 se vrátil do fotbalové Slavie. V sezoně 2007/08 získal se Slavií mistrovský titul. V sezoně 2008/09 získal se Slavií další mistrovský titul. Kariéru ukončil 9. listopadu 2009 po remíze Slavie s Plzní kvůli problémům s kolenem.

"Fotbal to je perfektní hra. Myslím si, že sport si to dítě najde. Stejně jako někdo má hudební sluch a jde na housle nebo na klavír, tak si ten svůj nástroj vybere a ve sportu je to to samé. Na některých dětech je vidět, že jsou sportovně nadanější, tak si vyberou ten sport, ať už je to fotbal nebo hokej. Určitě bych nedoporučoval tlačit na pilu. Láska ke sportu se naučit nedá."

Datum narození: 24. května 1973

Děti: syn Jiří

  • První klub: SK Dolní Chabry