O projektu

Chytili se táty či mámy za ruku, oblékli své první kopačky a vyběhli na hřiště. Tak začíná příběh všech kluků či holek, kteří si zamilovali fotbal. Cesta za tímto sportem je více než jednoduchá. Stačí si vybrat klub a začít. Česká metropole disponuje hned osmdesáti celky, kde mohou ti nejmenší přijít na chuť jednomu z nejpopulárnějších sportů planety. Jejich start usnadní projekt Pražského fotbalového svazu „Můj první klub".

„Cílem projektu je rozšířit členskou fotbalovou základnu. Pro většinu kluků a holek je fotbal prvním sportem, se kterým přijdou do styku. Díky němu aktivně sportují, udržují se v dobré kondici, tudíž jsou zdravější. Chceme přitáhnout pozornost rodičů směrem k fotbalu při výběru sportu pro své dítě a usnadnit proces přihlášení začínajícího sportovce do fotbalového klubu," říká Dušan Svoboda, předseda Pražského fotbalového svazu.

Není náročné poznat svět sportu a fotbalu. Stačí jedny padnoucí tenisky, chuť a fotbalový klub. Jak najít ten, který je rodičům či prarodičům nejblíže? Projekt „Můj první klub" díky webové aplikaci "Najdi si svůj klub" na stránkách www.mujprvniklub.cz nabídne rodičům možnost najít pro své děti nejbližší pražské fotbalové kluby směrem k jejich bydlišti či práci. Každý z do projektu zapojených pražských fotbalových klubů má na internetových stránkách svou kartu s informacemi, jež pomohou rodičům přivést dítě ve správný čas na správné místo a nastartovat tak sportovní kariéru své ratolesti. Dále díky aplikaci "Kalendář náborů" si rodiče mohou najít termíny náborů jejich klubu či klubů v jejich městské části.

S myšlenkou této akce se ztotožnili i olympijský vítěz, bývalý desetibojař a současný golfista Roman Šeberle, ale třeba i italský kuchař Emanuele Ridi. Oba podpořili touhou svých synů, stát se fotbalistou.

Jedenáctiletý Štepán Šebrle nastupuje za FK Dukla Praha, ve stejném klubu začínal se svou kariérou i osmiletý Giacomo Ridi.

„Můj vztah k fotbalu je samozřejmě kladný, protože jsem ho od šesti do dvaceti čtrnáct let hrál, než jsem se plně začal věnovat atletice. Takže doteďka ho pravidelně sleduju. Myslím si, že je to docela dobrá příprava pro všechny, kdo mají sport rádi. Děti se tam vyblázní a hlavně je to baví, což je pro mě i v případě Štěpána to nejdůležitější - aby ho sport bavil. Mě fotbal vždycky bavil, věděl jsem, že u něj to bude stejné," svěřil se Roman Šebrle, několikanásobný atlet roku.

Tým projektu „Můj první klub" navíc během června 2014 navštěvuje pražské základní školy společně s fotbalovými osobnostmi a týmem trenérů. Fotbalové umění předvádí a vyučuje přímo v hodinách tělesné výchovy.

„Fotbal má výhodu, že si seženete míč a můžete hrát kdekoliv. Můžete mastit na každém volném plácku a může hrát úplně kdokoliv. Synovi zápasy samozřejmě prožívám, ale mám zásadu na něj během zápasu nepokřikovat, od toho má trenéra. Já mu k tomu pak vždycky řeknu svoje, když jedeme domů, protože si myslím, že tomu přece jen trochu rozumím. Ale snažím se to vždycky ladit spíš pozitivně. Nenadávám, když se mu nějaký zápas nepovede, ale spíš se ho snažím povzbudit. Fotbal ve věku od šesti do třinácti let je úplně ideálním sportem," dodal Roman Šebrle.

„Díky fotbalu jsem se naučil vycházet se svými spoluhráči. Trenéři nás navíc učili slušnému chování. Všem rodičům bych tenhle sport pro jejich děti jen doporučil," říká Ladislav Krejčí, záložník Sparty, který byl hlavní tváří kampěn „Můj první klub" v září 2014. Právě český reprezentant začínal v tradičním pražském celku AFK Podolí.

„V prostředí pražských fotbalových klubů vyrostlo mnoho českých hráčů, kteří sklízeli či sklízejí úspěchy jak na české, tak mezinárodní fotbalové scéně. Jmenovat můžeme například Pavla Horvátha či Tomáše Rosického, jenž shodně své první fotbalové krůčky udělali v menších pražských klubech, odkud později putovali do slavných českých či zahraničních klubů," prozrazuje Svoboda a dodává: „Byli bychom rádi, kdyby rodiče a jejich děti dali fotbalu šanci. Pokud si tuhle volbu v budoucnu pochválí, budeme jen rádi."